Rodney B Cox 2017-2018 Faculty and Staff

admin-copy

Principal: Claudia Steinacker

Assistant Principal: Jomary Schulz

office

Administrative Secretary:

 Data Entry: Miriam Cosme                Bookkeeper: Karen Lamar

Guidance Secretary: Monica Russ       BCE Student: Javier Vazquez

kindergarten-clip-art-dc8rdkrce

Jeannette Evans*         Marlene Coste-Perez           Laura O’Shaughnessy

1st-grade

Amanda Finkley*       Amanda Ricard       Adele Sanchez*

second-clipart-8530

Jaspal Bal     Carmen Price      Danielle Whitehouse* 

a5r4852589e_3rdgrade1

     Jennifer Caldarelli*        Aicha Hughes         Rebecca Norris      Priscilla Thompson*

4thimages

Lisa Nixon*

5th-grade

Brandy Godfrey    Joan Schaffer*

 imgres

Nilda Cruz      Dollie Floyd      Lourdes Garcia      Malvett Johnson      Stephanie Pierre      Karen Smith      Cheryl Vest

Judy Badger      Sheila Brooks      Mary Burris Miller      Marisela Castillo      Oretha Davis      Jama Karl      Gloria Owens

Sylvia Salazar      Letty Salgado     Trinette Washington

imgres

 (PreK VE)      Gidget Martin      Rita Mitchell     Veronica Nickels

Eva Avila (IA-Martin)      Harriett Clemons ( IA-Mitchell)      Yolanda Hughes (IA-Nickels)      Herminia Renteria (IA-Trippe)

Mona Stafford (IA-Farmer)

specials-copy

   Michelle Kroog (Art) Christine McCrorey(Music)      Robert Sumner (PE)      Cathy Wheeler (Music)*

screen-shot-2016-10-27-at-2-13-43-pm

Instructional Coaches

Jodi Legg (Literacy)      Kimberly Garrett (Learning Design)     Mary Gaines (ELL)     Caroline Graham-Stewart (Math)

studentsupport-copy

Dan Bowman (Leadership/CATS Coordinator)

  Jackie Crofford (ELL Resource Teacher)

(School Counselor)

ESE Support Facilitators

Mary Jordan-Anstead      Maribeth Davis         Jenna Henry

Melissa Watkins (Social Worker)     Kristinya Hernandez (Psychologist)      Allison Brewer (Compliance)

Speech/Language Pathologists

Courtney Toler (M,T,W)

Instructional Assistants

     Maria Bernal (Migrant)      Sandra Colon (ELL)     Angie Perez

Sonja Mitchell (RMA)

Clinic

Kelly Boyd (Assistant)      Jessica Pippin (Nurse)

Cafeteria

Christina Banks (Manager)      Joyce Erven      Jordon Frier (Production Asst.)      Carmen Gonzalez      Suzette Koranda

Babsie Ramdath      Reyna Rios

Custodians

Deb Loughin-Bell (Plant Manager)      Luis Cosme (Asst. Plant Manager)      Maria Martinez      Eddie Reed